Dünyasal Politika

BİR toplumu ve ülkeyi yönetme mücadelesidir politika.
 
Yani iktidar için yarışmak. Yakın zamanlara kadar politikamız ülke ve ulus adlarıyla yapılırdı; “Türk ulusu ve Türkiye” derdik, düşünce çerçevemiz belli olurdu. Sonra, düşüncemiz kıtalara ve bölgelere sıçradı; şimdi de dünyaya. Çünkü ulusunuzu ve bölgenizi yönlendirmek istiyorsanız, daha doğrusu böyle bir çerçevede etkili olup bölgeyi belli bir doğrultuya getirmeyi amaçlıyorsanız kimlerin ya da hangi toplum ve devletin dünya yönetiminde etkili olup hangi köşesini yönlendirdiğini bilmelisiniz ki o köşeyle ilişkilerinize kendi lehiniz ayarlayabilesiniz.
 
Kısacası, yakın tarihin son döneminde eski deyimle “dünya hâkimi” denen ya da öyle olmaya heveslenen devletler ortaya çıkmaya başladı. Bir ara, Cihan Harbi öncesinde ve sonrasında İngiltere ile Almanya gibi, şimdi de Amerika’yla Rusya ve Çin.
 
Bilim ve teknolojideki sıçramalar ister istemez böyle bir sıralama yaratıyor.
Bağlılıkla ve bağımlılıklar da.
 
Bağlandıklarınız, sizin gelişme ve kalkınma politikalarınızı, teknolojinizi, yaşam tarzınızı falan etkiliyor mutlaka.
 
Bu köşede sık sık yinelendiği gibi o alanlarda sizin de ilerleyip iddia sahibi olmaktan başka çareniz yoktur. Yalnız o alanlarda mı? Her alanda, “tam bağımsız” olabilmek için.
 
Yoksa, başkalarınca sizin için belirlenen “model” içinde çırpınıp durursunuz. Nitekim, son zamanlarda “gelişmekte olan” ülkeler için Türkiye modelinden söz edilir oldu. Yani “ılımlı İslam”a bağlı kalarak o çerçeveyi pek aşmadan birazcık çağdaşlaşmak, biraz özgürlük, biraz sosyal devlet, biraz hukuk devleti olmak, biraz eşitlik ve sonuçta, doğrudan doğruya elektrikli işkence değil ama bitmez tükenmez hukuk uğraşlarında debelenmenin manevi işkencesi ve birinci sınıflığa yükselmeye layık görülmemiş bir Türkiye.
 
Kabahat kimin? Ancak bu kadarı bize layık görülüp başkalarına “model” olarak gösterilse bile Kemalist Devrimi yapmış bir ülke olarak bununla yetinmek yakışmalı mı bize?
 
Muhalefetimiz falanca partiye ya da iktidara değil de bu aşağılanmaya karşı olsa ve doğrudan doğruya böyle bir tepkiden kalkıp iktidara yürüyecek bir ana muhalefetten söz edilse daha doğru olmaz mı?
 
Mümtaz SOYSAL
 
11 Ekim 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Dünyasal Politika. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free