GENEL BAŞKAN

Yazdır

Mühibe MÜGE (Akova) GÜLSES

7 Eylül 1951’de  Hereke / Kocaeli’nde doğdu. Baba tarafı Yugoslavya - Senitza göçmeni anneanne tarafı Bulgaristan - Varna göçmeni, dede tarafı Ankaralı’dır. Büyükbabası Kurtuluş Savaşı’na katılmış İstiklal Madalyası almış bir askerdir.

Babası ve amcası albay rütbesinden emekli olmuş kurmay askerdir. Annesi Hasan Ali Yücel'in elini öpme şansını yakalamış kız meslek okulu mezunu ev kadınıdır.

3 kardeşin en büyüğüdür. E.öğretmen bir kız kardeşi, E.subay olan bir erkek kardeşi vardır.

Beşiktaş İlkokulu’nda başlayıp Beylerbeyi, İslahiye, Malatya İlkokullarında  eğitimine devam ederek ortaöğretime, Kıbrıs – Lefkoşa İngiliz okulunda başlamıştır. İlhan binbaşının ailesinin katlini 1963 - Kanlı Noel’de yaşamış ve ailece tanıştıkları  bu kişilerin hunharca öldürülmeleri ve daha sonra TSK’nin Kıbrıs’a müdahalesi henüz 11 yaşında  vatan, özgürlük, bağımsızlık, ölüm konularında   onun yaşıtlarına göre farkındalığının daha fazla olmasına neden olmuştur.

Ankara - Mimar Kemal  Ortaokulu, Hereke Ortaokulu, Ankara Kız Lisesi, Kütahya Lisesi, Erzincan Lisesi ile ortaöğretimini tamamlamıştır. Kütahya’da 1967 de karşılaştığı M. Kemal’in komutanı Fahrettin Altay’a onun isteği ile “Atatürk Devrimi”ne sahip çıkma sözünü vermiştir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi - Maliye/Siyaset Bilimi kürsüleri 1973 mezunudur.

Erol Manisalı, İzzettin Önder, Z. Fahri Fındıkoğlu, Şirin Tekeli, Cavit O. Tütengil, Gülten Kazgan hocaları olmuştur.

İş hayatına İş Bankası - Rıhtım/Kadıköy - İstanbul  şubesinde başlamış olup, Kambiyo tazminatı ve 2. Derece İngilizce dil tazminatını hak ederek değişik kademelerde ve Ayazpaşa, Şişli, Ankara -Yenisehir, Dışkapı, Başkent, Ulus, Çankaya şubelerinde çalışmış, 1994 yılında 2. müdür olarak emekli olmuştur. Basisen Sendikası Ankara işyeri temsilciliği yapmıştır.

 Uğur Mumcu'nun 1993’te katlinden hemen sonra Atatürkçü Düşünce Derneği’ne katılmış  sorumluluk alarak 2000 yılına kadar sırasıyla, Genel Saymanlık, Denetleme Kurulu Başkanlığı, tekrar saymanlık görevlerini yüklenmiştir. Bu arada 1994’te Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı’nın kuruluşunda kurucu üye olarak  yer almıştır.

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfının düzenlediği makale yarışmasında Nazif Evren adına 1996’da verilen Mansiyon Ödülü’nü Mustafa Ekmekçi’nin de jüri üyeliğinde “Eğitim üzerine bir yorum” yazısı ile almıştır.

Tema Vakfı, Tüketici Hakları Derneği, İş bank. Emekliler Derneği, İktisat Fakültesi Mezunları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Kadın Bilgi Proje Paylaşım Merkezi Derneği üyesi,

Ankara Sosyal Yardımlaşma Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ve BCP kurucu üyesidir.

Evli olup bir oğlu vardır.

 2001 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin rotasının ancak siyasi irade ile düzeltilebileceği inancı ile  ve  İsmail Hakkı Tonguç'un ideali olan, sömürü düzenini reddeden, halkın kendi kendini yöneteceği bir siyasetin inşasına  katkı verme  hedefi bağlamında, Bağımsız Cumhuriyet Hareketi’ne katılmış ve bu hareketin çoğunluk kararı ile partileşme isteği doğrultusunda 24 Temmuz 2002’de kurulmuş olan Bağımsız Cumhuriyet Partisi’nin kurucu Genel Saymanlığı ve sırası ile Ankara İl Saymanlığı, İl Sekreterliği, İl Başkanlığı, 2009 Genel Kurulu’nda Genel Başkan Yardımcılığı ve 2012 Genel Kurulu’nda seçilmiş olduğu Genel Sekreterlik görevini de 16 Mayıs 2014’e kadar sürdürmüştür.

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- GENEL BAŞKAN. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free