BALYOZ DAVASI BASIN BİLDİRİSİ

Yazdır

Bilindiği gibi  özel görevli 10.Ağır Ceza Mahkemesi gerekçe içermeyen GEREKÇELİ KARARI’nı Yargıtay’a göndermiştir.
 
Mahkemenin soruşturma ve kovuşturma aşamaları ile ilgili görüşlerimizi her hafta bu meydanlardan Yüce Türk ulusu ile paylaşarak yapılan adaletsizlikleri duyurmaya devam edeceğiz.
 
Mahalli Mahkemece ilk duruşmadan hükmün verildiği son duruşmaya kadar kamera kaydı yapılmıştır.
Mahkeme kayıtları zabıtlara geçirilirken birçok hata yapılmıştır.
 
Tespit edilebilen hatalar avukatlar tarafından dilekçeyle mahkemeye bildirilmiştir.
 
Ancak düzeltilip düzeltilmediği bilinmemektedir.
 
Gerekçeli kararda dahi, duruşmalarda beyanda bulunan tanıkların lehe olan ifadeleri aleyhe olarak geçirilmesi bu yöndeki şüpheleri artırmıştır.                    
 
Yargılama ilk duruşmadan son duruşmaya kadar adil yargılamaya aykırı ihlallerle doludur.
 
Sorgu sırasında sanıklara neyle suçlandığına dair hiçbir belge gösterilmemiştir.
 
-Mahkeme, elindeki  1. TUBİTAK RAPORU’nu  dahi sanıklara VERMEMİŞ, uzaktan göstermiştir.
 
- Soruşturma ve kovuşturma aşamasında sanığın lehine ve aleyhine olan tüm delillerin savunmaya verilmesi zorunlu olmasına ve bu husus AİHS’nin 6. Maddesinde de yer almasına karşın yerine getirilmemiştir.
 
- Mahkeme huzuruna getirilip tartışılmayan birçok delil “Çetin Doğan’ın kalp ameliyatı gibi” uydurma ve esası etkilemeyecek bir gerekçeye dayandırılmıştır.          
 
- Kamuoyunda “Balyoz Davası” olarak bilinen bu davada, taraflı olduğu bilinen bir kısım medya tarafından davanın en başından beri “soruşturmanın gizliliği” ilkesi bizzat savcılar eliyle ihlal edilmiştir.
 
- Avukatlara dahi dosya içeriği gösterilmezken; dosya içeriğinde yer alan ve daha sonra kanıt olarak ortaya konan,  kim tarafından hangi sebeple düzenlendiği bilinmeyen dijital ortamda hazırlanan sahte dijital belgeler gazetelerde yayımlanmıştır.
 
-Televizyonlarda yapılan programlarla delillerin gerçekliği tartışılmış, gerçek bir darbe planı olduğu yönünde beyanlarda bulunularak kamuoyu ve mahkeme yönlendirilmiştir.
 
- Daha soruşturma sürerken televizyonlarda sanıkların tutuklandığı haberlerinin yer alması ve bunların gerçekleşmesi yapılan yargılamanın nasıl yürüyeceğini ilk günden belli etmiştir. 
 
 Bu sebeplerle;
 
 1.Öncelikle; Yüksek Mahkemece duruşma kamera kayıtlarının istenmesini ve yapılacak temyiz incelemesi sırasında bunların esas alınmasını,
 
2. Kamera kayıtlarının televizyonlarda yayımlanmasına izin verilerek yargılamada oynanan oyunun kamuoyunca öğrenilmesinin sağlanmasını,
 
3- Adil yargılanma koşullarının kesinlikle uygulanmadığı bu davada, sanıklar iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunduklarından, daha fazla mağdur edilmeyerek tahliyelerine karar verilmesini,
 
4. BALYOZ ve diğer uydurma isimli davalardaki yurtseverler ile bölücü Terör Örgütü mensuplarının hiçbir şekilde ilişkilendirilmemesini, pazarlık konusu yapılmamasını istiyoruz.
 
Her hafta hukuksuzlukları ve taleplerimizi gündeme getirmeye devam edeceğimizi yüce Türk ulusuna saygıyla duyuruyoruz.
 
VARDİYA BİZDE PLATFORMU
6 NİSAN 2013

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- BALYOZ DAVASI BASIN BİLDİRİSİ. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free