DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE ENFLASYON

Yazdır


Prof.Dr.Ali Ercan

DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE ENFLASYON

Harita Hükümetlerin verilerine göre tanzim edilmiş.. 


Değerli arkadaşlar, “İşsizlik Oranı” nın farklı bakış açılarından farklı olabileceğini söylemiştim. Hükümetin en son verilerine göre “Resmi” işsizlik oranı %10 Sendikalara ve Ekonomi uzmanlarına göre “Formal” İşsizlik oranı en az %20 dir. Üretim etkinliği açısından bakarsak “Gerçek” işsizliğin %50 civarında olduğunu (kadınlarda %60, erkeklerde %40) görürüz. 

Aynı şekilde “Enflasyon”da  değişik bakış açılarına göre farklı değerlendirilebilir; Hükümete göre “Resmi” enflasyon oranı bu yıl % 8 dir. Buna rağmen Dünyada Enflasyon yüksekliği bakımından 200 Devlet arasında 40.ıncı sıradayız; yani 160 Ülkede enflasyon oranı bizdekinden daha düşük.

Enflasyon oranı hesaplanırken göz önüne alınan Tüketim maddeleri arasında leblebi, ruj, oje, külot, çiklet, çöp sepeti, lego, soba borusu, flüt, kolonya, kalamar, karides, çuval vs. bulunuyor; ama bunların yanında Ekmek, peynir, çay, şeker, yağ, makarna, margarin, süt, pirinç, mercimek, un, deterjan, sebze, meyve, benzin... gibi orta ve düşük gelirli kesimin temel tüketim maddeleri ağırlıkları oranında yer alıyor.

Enflasyon hesabına temel alınan Fiyat artışı  ve satın alım gücündeki reel düşüşten kaynaklanan Pahalılık farklı kavramlardır. Fert başına milli gelirin ortalama 9 bin $ olduğu söylenen Ülkemizde nüfusun %40 kadarı yoksulluk sınırı altında, (Günlük 20$) %10 kadarı da açlık sınırı (Günlük 8 $) altında yaşamaktadır. Ortalama %8 olarak hesaplanan Enflasyonun gelir gruplarına göre gerçekten duyumsanan göreceli etkisini aşağıdaki tabloda kabaca belirtmeye çalıştım. 

Bu hesaba göre Ülkemizde Enflasyondan pek etkilenmeyen (%20) hatta enflasyondan yararlanan (%5)  dörtte birlik bir “tuzu kuru” kesim var. (Enflasyon oranı üzerinde gelir artışı olan kesim) Gelir Dağılımında adalet ölçüsü olan Gini-katsayısı 0,40 üzerinde olan bir Ülkede buna şaşmamak gerek. Sevgilerimle. æ

Gelir              Nüfus         Göreceli            Ortalama

Grubu          Oranı %      Enflasyon %   Gelir(bin$)     

1.Tepe.............5............. +6...............25...........

2.Üst..............20............ ± 0...............12..........

3.Orta............25............  - 8.................9..........

4.Alt...............40...........  -12................7..........

5.Taban..........10...........  -15................3..........


***

Enflasyon Hesaplamak Yöntemi

Enis BAĞDADİOĞLU, 

TÜRK-İŞ Araştırma Müdür Yardımcısı

TÜİK enflasyon hesabını yaparken 454 maddeyi temel almaktadır.  Bu 454 madde içerisinde halkın en fazla tükettiği maddelerdeki fiyat artışı önem kazanıyor ve aile bütçesini doğrudan etkiliyor. Örneğin gıda ürünlerinden ekmek, peynir, zeytin, un, bakliyat, yağ, şeker, çay gibi tüketimi fazla olan mallardaki fiyat artışı aile bütçesini olumsuz etkilemektedir. Aynı şekilde, kira, elektrik, su, doğalgaz-odun-kömür gibi konut harcamaları veya dolmuş-otobüs fiyatları gibi aile bütçesinde ağırlığı bulunan maddelerde ki fiyat artışları da aile bütçesini olumsuz etkilemektedir. 

Enflasyon hesaplanırken, piyasada seçilmiş mal ve hizmetlerin ortalama fiyatları temel alınmakta ve bu değişim dönemsel olarak izlenmektedir. Burada temel sorun, hangi mal ve hizmetlerin fiyatlarının takip edileceğidir. TUIK tarafından yapılan hesaplamada, hane halkının  harcamaları bir yıl boyunca takip edilmekte ve yapılan bu anketten yararlanılarak enflasyon hesaplanmaktadır. Bu hesaplama yapılırken, ülkede yaşayan toplam nüfus herhangi bir ayırıma (işçi, işveren, esnaf, emekli, köylü,vs.) tabi tutulmamaktadır. 

 

Aile bütçesinde yıl içinde yapılan tüketim harcamaları içinde yer alan mal ve hizmetler 12 ana grup içinde sınıflandırılmaktadır. Buna göre aile bütçesinin harcama ana grupları ve ağırlıkları şöyledir;

·         Gıda ve içecekler %30 

·         Giyim ve ayakkabı   % 8  

·         Konut   % 17

·         Ev eşyası % 7,5

·         Ulaştırma % 13

·         Haberleşme % 4,4

·         Eğlence ve kültür % 2,8

·         Sağlık % 2,5

·         Eğitim % 2,2

·         Lokanta ve oteller  %5,6

·         Alkollü içecekler ve tütün % 5

·         Diğer mal ve hizmetler  % 2

Türkiye’deki  ortalama hane halkının toplam harcamalarının yaklaşık üçte ikisi  gıda, konut giyim ve ulaştırmaya gitmektedir. Ancak halkımızın büyük bir çoğunluğu alt gelir grubundadır. Bu alt gelir grubundakilerin harcamalarının ağırlığını gıda harcamaları oluşturmaktadır. Halkın harcamalarının ağırlıklı bölümünü oluşturan maddelerin enflasyon hesaplamasına temel olan  harcama kalıbında yer almaması, resmi olarak açıklanan ortalama enflasyonu tartışılır duruma getirmektedir.

***

TUIK'in enflasyon hesaplaması için fiyatındaki değişmeleri izlediği ürünler listesinde Antep fıstığı, leblebi,  ruj, oje, fanila, iç çamaşırı, tül perde, böcek ilacı, gündelikçi kadın ücreti, yara bandı, gözlük camı, spor toto, milli piyango, ciklet, ispirto,  sütyen, külot,  cd-kaset,  lastik eldiven, tencere, çöp sepeti,  ampul, pil,  kadın bağı,  yapıştırıcılar, mürekkep, kolonya,   pinpon topu, lego, flüt, soba borusu, çalı süpürgesi, hamam ücreti, kalamar, karides, havyar,  yem, yaş pasta, madlen çikolata, serum, enjektör, tornavida, patinaj zinciri, hortum, cam, musluk, kilitcam yünü, tuğla, kimyasal maddeler, gübre, barut, dinamit, alçı, teneke kutu, fişek, oto jantı, korna, dikiş makinesi, kereste, kiremit, çuval, matkap ucu, elektrik sayacı, oto pastası, kum, dikenli tel, demir, bakır, mermer, kireçtaşı, zımpara, vs bulunurken,  alt gelir grubundaki halkın en çok para harcadığı tüketim maddeleri Ekmek, peynir, zeytin, çay, şeker, yumurta, çiçek yağı, zeytin yağı, tereyağı, makarna, helva, bal, reçel, kahve, margarin, salça, sucuk, et, süt, pirinç, mercimek, nohut, kuru fasulye, un, bebe bisküvisi, meyve suyu, sigara, deterjan, çocuk bezi, piknik tüpü, doğal gaz, elektrik, su, telefon, sebze, meyve,  lahmacun, döner kebap, benzin, mazot, simit, ayakkabı, elbise, gömlek, kazak, palto, ev kirası, vergiler, vs...tüketime orantılı ağırlıkta yer almamaktadır.

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE ENFLASYON. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free