Beraberlik

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-mun Kıbrıs konusunun iki tarafına seslenerek “Çözün artık şu sorunu” demiş.
 
Sanki sorun varmış da fiilen bitmemiş ve öylece kalmış gibi. Sanki bitmişliği ve yeni dönemin kavgasız beraberliğini ilan etmesi gereken Genel Sekreter’in kendisi değilmiş gibi.
 
Berabere biten maçlar yok mu? İki tarafın da canla başla uğraşıp da yenişemediği ve zaman dolunca hakemin düdüğüyle sona eren? Kıbrıs çekişmesini 1-1 berabere bitirmek sağlıklı bir birlikteliğin işareti sayılmaz mı?
 
Genel Sekreter, adanın kuzeyinde ve güneyinde iki devletin yaşadığını, ikisinin de demokrasiyle yönetildiğini, birbirlerini resmen tanımasalar bile iki devlette kendi kurallarına göre meşru olarak seçilmiş yöneticilerin zaman zaman bir araya gelip konuşarak tezlerini savunduklarını, birbirini ikna etmeye çalışıp başaramayınca el sıkışarak evlerine döndüklerini pekâlâ biliyor. Bu iki devletli tablodan yeryüzünün büyükçe bir bölümü habersiz bırakıldığı için, kimse olup bitene aldırış etmese de, hiç değilse kendisi, yani BM Genel Sekreteri tablonun gerçekliğini bütün ayrıntılarıyla bilmiyor mu? 
 
Tarafları barıştıramıyorsa, bunun temel nedeni, onların inatçı keçiliği kadar kendisinin de elindeki bütün yetkilere karşın barıştırma işindeki başarısızlığıdır. Adanın iki toplumun yaşam koşullarını, seyahat, dış ticaret, dış ulaşım ve iletişim durumlarını eşitlemek için onun, yani Genel Sekreter’in bürokrasisi gerekli çalışmaları yapıyor mu? Eşitlik sağlanıp KKTC üzerindeki ambargolara son verilmedikçe öbür kanadın, yani Kıbrıs Cumhuriyeti unvanını gasp etmiş olan Güney’in, sorun çözmeye cidden niyetli olmadığı ya da “sorun yok” demeye cesaret edemediği, BM Genel Sekreterliği’nce bilinmiyor mu?
 
Kısacası, sorunun hâlâ var ve sürüp gidiyor görünmesinin sorumluluğunu Kıbrıs’ın Türk tarafına yıkmak Birleşmiş Milletler gibi haksever olması beklenen yüce bir uluslararası kuruluşa hiç yakışmıyor.
 
Mümtaz SOYSAL
 
7 Ekim 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Beraberlik. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free