Futbol Terazisi

Futbol Terazisi
 
BİR konu nasıl yavanlaşabilır? Yahut yavanlaştırılır?
 
Hem de “Çok önemli, her şeyin başıdır, sorun olup çözülmezse yasalar doğru dürüst yazılmaz, işler yürümez” denen bir konuysa.
 
Örneğin, “yeni anayasa” konusu. Aylarca, yıllarca gerekliliğinden söz edilmedi mi?
 
Siyasetçiler, hukukçular birbirine girip çekişmeler yaşanmadı mı?
 
Sonra bir bakıyorsunuz, o çok önemli denen konu kaybolmuş, unutulup gitmiş. Demek ki, sahiden önemli değilmiş. Yahut, gerekliliğinden söz edilse de o ölçüde gerekli, yani elzem sayılmamalıymış.
 
Dahası, “yeni anayasa” sözü edip yapılmasını elzem sayanlar, aslında kavgasız uygar insanlar olarak bir arada yaşamayı içtenlikle istemiyorlarmış. İsteselerdi bunu hep birlikte kurallara bağlanıp çoktan bitirmiş olurlardı. Demek ki, kolay aşılmaz başkalıklar var aralarında. Amaçlarda ve temel kurallarda ortak anlayış olsa, “nihayet cumhuriyetçi birlikte yaşayışın düzenlenmesidir bu” deyip uzlaşmalara varabilirlerdi. 
 
Bu konuda, sportif oyunların küçük yaşta başlayıp süregelen “terbiyatkâr” etkisi yabana atılamaz. Maçlarda tarafların “nihayet bir oyun bu” deyip geçmeleri beklenir. Ama, ortaya konan, sadece hediyelik bir şey, bir buket çiçek değilse, bu soğukkanlılık önlemleri yetmeyebilir. Onun içindir ki arada sırada bir tek kadeh atılabilecek barların yakınlığı bile pek sevilmez.
 
Böyle olunca, gençlerce şahane “sportif oyun” olarak bilinen futbol, mantıklı kurallarıyla büyükler için de kitlesel seyir ilginçliği yarattığından, ödüllendirme sisteminin ciddiyetle ele alınması artık kaçınılmaz bir zorunluluk durumuna gelmiştir. Sportmenlik o açıdan müthiş baskı altında. Futbolda başarının birkaç puanla bir kupadan ibaret kalmayan sonuçları, yerli siyasal hegemonyalar ve makro-ekonomik çıkarlar ortamında centilmenliği tehdit edici çirkinliğe sürüklenişten mutlaka kurtarılmalıdır. 
 
Bu kapsamda olmak üzere, federasyon yönetimleri ve denetim organları son Beşiktaş-Galatasaray derbisinin görüntü kayıtlarıyla ceza sonuçlarını vicdanlarında böyle bir titizlikle de yeniden tartmalıdırlar.
 
Mümtaz SOYSAL
 
30 Eylül 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Futbol Terazisi. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free