Şok Tedavisi

ÜLKEMİZİ yönetenler Suriyeli komşularımızın özgürlükleriyle ve hapisten kaçan PKK’lilerin akıbetleriyle meşgulken Kıbrıs davamızla ilgili olarak da görünürde hayli düşündürücü bir dış haber geldi: Birleşmiş Milletler’in Genel Kurulu’nun mutat yıllık toplantısı için New York’a gelmiş olan Nikos Anastasiadis “çözüm için şok terapi” sözü etmiş.
 
Genel kuruldaki resmi konuşmasında böyle bir deyim kullanmamış ama kendi düzenlediği basın toplantısında tam böyle söylemiş. O toplantıyı izlediği anlaşılan Milliyet muhabiri şunları yazmış: “Uzun yıllardır Kıbrıs meselesini takip eden uzman gazeteciler ve dosyaya vakıf BM yetkilileri, uzun yıllardır görülmemiş şekilde yapıcı özelliği ve ılımlı tonu hakkında fikir birliğine varmış gözüküyordu. Rum Kesimi lideri Kıbrıs’ın birleşmesinden yana tavrını vurguladı.”
 
Öyleyse, Lefkoşa-Atina ikilisi yeni bir “barış taarruzuna” başlıyor. demektir. Onlara göre zamanıdır da. Çünkü ekonomik sıkıntılarla boğuşan Yunan hükümeti, şu sıra ağır bir baskı altında. İki başlı bir baskı bu. Bir yanda Altın Şafak denen ve Avrupa’nın çeşitli köşelerinde zaman zaman ortaya çıkmış Neonazi örgütlere benzer sağcı bir hareket, başka bir yandan da Yunan Özel Kuvvetler Birliği denen subayların oluşturduğu ve arkasını orduya dayayarak bazı sosyal ve ekonomik politikaları hükümete kabul ettirmek için. Zira son zamanlarda Yunanistan’ı yönetenlerin başarısızlıkları, Yunan halkında “ulusal zillet” konusunda derin bir tepkinin uyanmasına yol açan gurur kırılması yaşanıyor. 
 
Kim bilir Kıbrıs Rumlarının Türkiye’yi Kıbrıs’ta bazı çözümlere ya da kendilerinin “çözüm” dedikleri durumlara zorlamak için bir çeşit şantaj olabilir. Bu seçenekleri Türkiye’nin önüne koyarak stratejik müttefiklik uğruna bunlara razı olmasını sağlamayı umuyorlar herhalde.
 
Mümtaz SOYSAL
 
28 Eylül 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Şok Tedavisi. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free