Klas Uymazlığı

TOPLUM olaylarının başlattığı süreçler çoğu zaman yerleşik kurumlar açısından bir çeşit sınav niteliği taşır; sarsıntılar dayanıklı olanla olmayanı belli eder, yeni yeni görüşlere pencere açar ya da tepkileri ortaya koyar.
 
“Gezi” olayıyla başlayan dönemde olup bitenler beklenmedik bir dinamizmin doğmasına ve taze gündem maddelerinin belirmesine yol açacağa benzediği için şimdiden yeni ve doğru yorumlar gerekecektir.
 
Örneğin Beşiktaş’taki Çarşı kendiliğinden oluşup doğal doğumla dünyaya geldiği halde, ona tepki olarak “1453 Kartalları” adıyla meydanlara çıkan kuruluş “Ya Allah bismillah” sesleriyle karşıdaki surlar üstüne yürünecekmiş izlenimi verecek ve ister istemez kuşku çekecektir. 
 
Galatasaray’daki Fatih Terim olayı da ilginç: Yılların teknik direktörünün işine son verilince kulüp yöneticiliğiyle teknik yetiştiricilik ilişkisi olanca sosyolojik ve psikolojik sorunuyla gündeme yerleşti.
 
Kulüp yönetimince teknik adamın işine son verilmesi, onun sarı-kırmızılı takıma ek olarak ay-yıldızlı ekibi çalıştırmayı da yüklenmesi üzerine egosunun fazla büyümesinden mi kaynaklandı, yoksa sorunun temelinde aynı adı taşıyan lise kaynaklı kulüp yönetimi ile profesyonel futbolculuktan gelen teknik adam arasındaki “klas uyuşmazlığı”ndan ötürü mü oldu bu?
 
Böyle bir soru, dolaylı olarak Türk spor dünyasının ezeli sorunlarından biri olan “okul sporu” konusunu akla getirir. Özellikle son yıllarda din ağırlıklı öğretime ağırlık veren ulusal öğretim okul sporunu bir kenara itmiş, böylece okullar-arası müsabakaları azaltarak hemen hemen bütün dallarda yetişkinler sporculuğunun en verimli kaynağını kurutmuştur. Bu genel ihmalden futbol da nasibini almış, unutulmaz kaleci ve çalışkan öğrenci Turgay başta olmak üzere Türkiye’ye çok başarılar kazandıran bir yığın Galatasaraylı Gran Kur sahasının duvarlarından başlayan sporculuklarını yaşamları boyunca ülkelerine adamışlardır. O yol hep izlenseydi bugünlerin “liseliler-öbürleri” gibi küçümseyici karşılıklı takışmaları olmazdı.
 
Mümtaz SOYSAL 
 
27 Eylül 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Klas Uymazlığı. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free