Çarşı ve Karşı

KENTLERİMİZLE kasabalarımızın çoğunda “çarşı” denen semtler vardır ama, İstanbul’un Beşiktaş’ındaki Çarşı bambaşka bir yerdir. Orada siyah-beyaz renklerin tutkunları yalnız maç konuşmazlar. Dükkânlarda, pazarda, sebze, meyve tentelerinin altında, balık tablalarının yanında yahut akşam sohbetlerinde gidişattan da söz ederler. Ama hep köklü Beşiktaş efendiliğiyle.
 
Hafta sonunun maç olayı konuşulurken, yine sportmence bir dürüstlükle, “Komplonun mağduru olduk” sonucuna vardılar. Maça gidenler gibi televizyonda izleyenler de kesin hüküm vermişlerdi: Gezi Parkı olayındaki cumhuriyetçi direniş iktidar çevrelerini telaşa düşürmüş, seçimler konusunda endişeye kapılmalarına yol açmıştı. Onlara göre, kendi gençlik kesimlerinin uysallığından farklı olan cumhuriyetçi yeni kesim halk yığınlarını da etkilemişti. Bu izlenimin yaygınlığı ve o insanların iktidardaki maddiyatçı politik kurnazlığı boşa çıkarıcı sabırlı azmi, sinsi şeraitçılığın gericiliğini yenen çağdaşlık dinamizmi AKP iktidarını endişelendirmiş, lider çevresindeki bu moral bozukluğu yerel ve genel seçimler öncesinde birtakım partilileri komplocu sayılabilecek çaresizliklere itmişti.

Çaresizlik yüzünden başvurulan bu yol dolayısıyla sonuçta “mağdur”un değil de ikiyüzlü “gaddar”ın zarara uğrayacağı kesindir.
 
Bununla birlikte cumhuriyetçi muhalefet, iktidarın zarara uğramasının zaman alacağını bilerek, fazla vakit geçirmeden bu durumdan sıcağı sıcağına yararlanabilmeli, ana muhalefet de bu “zafiyet” belirtisini fırsat bilerek muhalif partileri iyi bir eşgüdüm mekanizmasıyla toplayıp komploculuğun üzerine çullanmalıdır.

Başka bir deyişle, Çarşı’nın efendice, sempatik ve akılcı duruşunu sahtecilikle yenmek isteyen kötü “Karşı”yı durdurmak için sportmen dürüstlüğün inandırıcılığını taşıyan ve sevimliliğiyle halk yığınlarının ağırlığını oluşturan bir ortak cephe kurmak gerekiyor şimdi. 
 
Cumhuriyetçiler, göğüslerini gere gere “Çarşı Karşıyı Yendi” diyebilmek için böyle bir “milli takım” kurmalıdırlar.
 
Mümtaz SOYSAL
 
25 Eylül 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Çarşı ve Karşı. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free