Nazlı Hırs

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi yaklaştıkça Sayın Başbakan’ın sıkıntısı da artıyor. “Ne sıkıntısı, tam tersine, insanın yaşamsal hayali gerçekleşiyorsa sıkıntı olur mu” diyebilirsiniz.
 
Yok, tam öyle değil. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan sıradan bir politikacı sayılmaz. Onun hedefi; en yüksek mevkiye çıkmak, en yüce unvanı taşımak değil, güçlü, etkili ve nüfuzlu olmaktır. Eğer Cumhurbaşkanlığı bu olanağı vermiyorsa, öyle mevkiyi ve unvanı ne yapsın? Cumhurbaşkanlığı’nı, olsa olsa ancak başkanlık sistemini getirmek için kabullenebilir. Eğer başkanlık sistemi getirme olanağı hiç yoksa süs olsun diye Cumhurbaşkanlığı’na oturmak istemez.
 
O halde önümüzdeki aylarda başkanlık sistemi tartışmasını yeniden başlatmak isteyecektir ki, bu konu tartışılsın, bir çözüme varılsın, ondan sonra başkanlık sisteminin başına geçmek için Cumhurbaşkanlığı’nı kabul etmesi mümkün olabilir.
 
Ama tersini de düşünmek mümkün. Pekâlâ şöyle ya da böyle cumhurbaşkanı seçilmeyi kabul eder ve o unvanı, o mevkiyi, o yetkileri kullanarak sistemi başkanlık sistemine dönüştürebilir.
 
Aslına bakılırsa onun açısından en olanaklı tutum bu olabilir. Hem unvanın tadını çıkaracak hem de onu kullanarak istediği sistemi getirecek, dolayısıyla geleceği de sağlama bağlamış olacak.
 
Bu tercihlerden birini gerçekleştirmek için yeterli vakit var. Eğer bambaşka bir konjonktür gelip her şey altüst olursa onun bu beklentisi de suya düşer ve hayali gerçekleştirmek için gerekenler yapılabilir.
 
Dolayısıyla önümüzdeki aylar Türk siyaset yaşamının en heyecanlı dönemlerinden biri olacaktır. Bir yanda yerel seçimler olacak, öte yanda devletin başına geçmek isteği canlı tutulacak ve bütün bunların arasında başkanlık sisteminin getirilmesi için gerekenler yapılmaya çalışılacak.
 
Oysa “yeni anayasa” macerası gösterdi ki elde başkanlık sistemi diye bir sistemi dört başı mamur ve yıkılmaz bir biçimde kurabilecek AKP’nin öyle bir hukukçu kadrosu yok. Belki başka partilerden transferler bu eksikliği giderebilir ve eğer şimdiki Başbakan, cumhurbaşkanı olmaya gerçekten niyetli ve azimliyse yandaşlar bu özveriyi yüklenebilir.
 
78 milyonluk koskoca bir ülkenin ve sağlam bildiğimiz bir Cumhuriyetin ayakta kalabilmesi için böyle düşüncelerin yarışına muhtaç duruma girmek çok ciddi bir tablo değil. Şurası açık ki; Sayın Başbakan nazını uzatıp Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmaya karar verirse şimdi insanları uyuklatan siyasal sahnemiz biraz canlanır ve sonuçta böyle bir canlılık, bakarsınız kazayla da olsa iyi bir sonuç yaratabilir.
 
Mümtaz SOYSAL
 
5 Ekim 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Nazlı Hırs. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free